Peter Floor is directeur van Novatex, een wasserij in bedrijfskleding. ‘De helft van de medewerkers bestaat uit mensen die een achterstand tot de arbeidsmarkt hebben of hebben gehad. Mijn toekomstdroom is dat er in onze gemeente nog meer kansen worden gecreëerd voor deze groep.’

Kundig en enthousiast

‘Ons team bestaat uit 21 collega’s. In samenwerking met de gemeente en de WVS hebben we 10 kundige en enthousiaste mensen aan een baan kunnen helpen binnen ons bedrijf. Ik ben enorm trots op de wijze waarop wij Social Return On Investment (SROI) toepassen binnen onze organisatie en hoop dat nog meer bedrijven ons hierin gaan volgen.’

Wat is SROI?

Wie als bedrijf een opdracht voor de gemeente Bergen op Zoom gaat uitvoeren, moet een bepaald gedeelte van de aanneemsom besteden aan het aan het werk helpen van mensen die een afstand tot de arbeidsmarkt hebben, bijvoorbeeld omdat ze al langer werkloos zijn. Met andere woorden een bedrijf levert een maatschappelijke bijdrage zodat anderen weer mee kunnen doen. Dit heet Social Return On Investment (SROI). Meestal moeten bedrijven 5% van de opdrachtsom aan SROI besteden. Dat kan door mensen uit de doelgroep een arbeidsplaats te bieden of door een opleiding aan te bieden.

Onbekend maakt onbemind

‘Vaak zien ondernemers alleen de nadelen van SROI’, vervolgt Peter. ‘En dat is jammer, want de mensen die via SROI aan de slag gaan zijn vaak extra gemotiveerd én blij dat ze weer onderdeel mogen uitmaken van het arbeidsproces. Voor veel ondernemers is SROI nog onbekend terrein. Onbekend maakt nu eenmaal onbemind. Daarom is het belangrijk dat er door de betrokken instanties meer bekendheid aan SROI wordt gegeven.’

Leerproces

‘Anderzijds hebben ondernemers hierin ook zelf een verantwoordelijkheid’, legt hij uit. ‘Treed eens buiten de geijkte paden en zie wat het oplevert. En nee, het is niet eenvoudig om vacatures op deze wijze in te vullen. Ook ik heb helaas weer afscheid moeten nemen van een aantal kandidaten. Het is een proces waarin we blijven leren om uiteindelijk toch tot een goede match te komen, maar het is de investering meer dan waard.’

‘SROI pas je toe, omdat je erin gelooft’

‘Subsidies zijn naar mijn mening kortetermijnoplossingen. SROI moet je niet doen, omdat het maatschappelijk verantwoord overkomt of geld oplevert. SROI pas je toe, omdat je erin gelooft. Dan werkt het zeker. Vind je het lastig om dit zelf toe passen en wil je toch graag een bijdrage leveren? Ga dan de samenwerking aan met maatschappelijk ingestelde organisaties zoals ons bedrijf.’

Meer weten over SROI? Neem dan contact op met Peter door een e-mail te sturen naar peter@novatex.nl. Hij informeert je graag over de mogelijkheden.

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *