Mario, Laura, Jael, Wouter en Barbara delen een toekomstdroom. En dat is het creëren van een duurzame woongemeenschap. Lees hier het verhaal van een groep vrienden die hard op weg is om hun droom te realiseren!

‘De mens is gemaakt om in een groep te leven’

Barbara vertelt: ‘Het idee om een duurzame woongemeenschap op te zetten, ontstond toen we op zoek waren naar een huis. Gezinnen en alleenstaanden die tussen vier muren wonen, voor mijn gevoel klopt dit niet. Naar mijn mening is de mens gemaakt om in groepen samen te leven en taken en verantwoordelijkheden te delen. Een woongemeenschap is voor mij daarop een logisch gevolg.’

#jouwtoekomstverhaal - gemeente Bergen op Zoom - Oererf

Duurzame woongemeenschap

Laura vervolgt: ‘Een duurzame woongemeenschap past in de huidige economie waarin ruilen, delen en duurzaamheid steeds belangrijker worden. Het is onnodig om voor elk huishouden een grasmaaier te kopen. Dit is verspilling van materiaal, grondstoffen én geld. En zo zijn er nog veel meer voorbeelden om samen duurzamer te leven.’

Het Oererf

Inmiddels is dit enthousiaste vijftal hard op weg om Het Oererf te realiseren. Wouter: ‘De CPO-gedachte (Collectieve Particuliere Opdrachtgeverschap) is een uitstekende vorm hiervoor. En de manier om zelf leidend en bepalend te zijn in een ontwikkel- en bouwproces. In eerste instantie bekeken we de mogelijkheden voor bestaande bouw. We willen graag gebruik maken van duurzame en ecologische materialen zoals stro en leem. Uit onderzoeken blijkt dat dit soort materialen ook gezonder zijn om in te leven. Daarom zijn we nu bezig met een haalbaarheidsstudie voor nieuwbouw.’

Zelfvoorzienend leven

‘We willen met 6 tot 8 betaalbare woningen een begin maken’, vervolgt Jael. ‘Met een mooie moestuin en kleinvee, zodat we zoveel mogelijk zelfvoorzienend kunnen leven. In het midden komt een centrale ruimte waar we samen kunnen eten of koken. In een speciale dans-/repetitieruimte kunnen we culturele activiteiten of workshops organiseren om mensen kennis te laten maken met onze levenswijze en Het Oererf.’

Een mooi stukje aarde

Laura: ‘Bergen op Zoom is het groene hart tussen Rotterdam en Antwerpen. Daarmee is Bergen op Zoom een mooi stukje aarde waar wij deze droom graag willen verwezenlijken. We hebben al diverse mooie plekjes gespot waarop we graag zouden willen bouwen. Daarover zijn we nu in gesprek met de gemeente. Inmiddels hebben zich ook al diverse geïnteresseerden gemeld om bij Het Oererf aan te sluiten.’

#jouwtoekomstverhaal - gemeente Bergen op Zoom - Oererf

Interesse van buiten

‘Om nog meer mensen kennis te laten maken met ons initiatief organiseerden wij op 13 mei een bijeenkomst’, vult Barbara aan. ‘We mochten vele leuke reacties en ook constructief kritische opmerkingen ontvangen. Positief is ook dat Het Oererf mensen buiten onze gemeente aantrekt. In juni/juli organiseren we met de bezoekers van deze bijeenkomst een brainstormsessie. Andere geïnteresseerden zijn uiteraard ook van harte welkom. Aanmelden kan via de website!’ Meedoen

Duurzaam leven

‘Er zijn veel mensen die interesse hebben in een duurzaam leven met elkaar. Voor elkaar zorgen of de kinderen even bij de buurtgenoten laten als je een boodschap moet doen. Of gebruik maken van elkaars expertise. Het maakt het leven zoveel leuker én gemakkelijker’, vertelt Mario enthousiast. ‘Dat zie je ook terug in ons team. We vullen elkaar vanuit onze kennis en interesses goed aan om Het Oererf verder vorm te geven. We hebben nog een weg te gaan en hopen onze plannen eind 2018, begin 2019 te concretiseren. Met zoveel positieve reacties hopen we uiteraard onze droom zo snel mogelijk te kunnen realiseren!’

3 comments

 1. Als alleenstaande loop in allang met dit idee rond. Hecht wel aan privacy, ben begaan met de natuur en duurzaamheid.
  Heb 13 mei o eoa manier gemist
  . Zou graag meer weten over jullie plannnen.
  Groetje , dimph

 2. Beste Mario, Laura, Jael, Wouter en Barbara,

  Ik zou graag wat meer te weten komen over het Oererf. Hebben jullie ook een email adres waar ik wat vragen kan stellen ?

  M.V.G.
  Jan

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *